KOLTUK DÖŞEME

Koltuk döşeme işlemine başlamadan önce, koltuğun iskelet yapısını güçlendirmek gerekmektedir. Öncelikle kavele, köşebent, tutkallama ve bağlantı noktalarını güçlendirmekle işe başlanmaktadır. Kolon çalışması yapıldıktan sonra ,mutlaka kolonlarının üzerine kumaş veya astar çalışılması yapılmalıdır. Buradaki amaç yükün direk olarak kolon ve kasaya binmemesidir. Süngerleme ve beyazlatma çalışılması yapıldıktan sonra kumaşla sünger arasına elyaflama çalışması yapılarak koltuk süngerlerinin hem de koltuk kumaşının deforme olması engellenir. Koltuklar temizleme çalışmalarında hafıf nemli bezle fazla baskı yapılmadan uygulanır.


BERJER DÖŞEME
Berjerler dinlenme koltuklarıdır. Değişik modellerde berjer çeşitleri vardır. Klasik berjerler, rustik berjerler ve modern berjerler olarak üç bölüm ayrılır. Berjer döşemelerinde estetik büyük önem arz etmektedir. Ayrıca berjerin alt yapısı ve malzemesi güçlü yapılandırılmalıdır.SANDALYE DÖŞEME
Sandalye döşeme işlemlerinde iskelet yapısı iyi fırınlanmış keresteler tercih edilmelidir. İskelet yapısında ardak budak veya ek olmamalıdır. Köşebent çalışması mutlaka uygulanmalıdır. Kolonlama işleminden sonra kolonların üzerine astar çalışması yapılmalı ve yükün direk olarak kolonlar üzerine binmesi engellenmelidir. Sonrasında sünger çalışması yapılmalıdır. Süngerle kumaş arası mutlaka elyaflama işlemine tabi tutulmalıdır.


MARKİZ DÖŞEME
Markizler genelde yatak odalarında yatağın ayak kısmında kullanılır. Markiz iki adet kol ve oturma kısmından oluşur. Markiz döşemesi İskelet yapısı diğer mobilyalarda olduğu gibi güçlü olmalıdır. Markiz iskeletinde mutlaka köşebent çalışması yapılmalıdır. Süngerleme ve kumaşlama çalışması akabinde devam eder.